
Sparta – Ajax staat voor de deur. Tegen Utrecht en Go Ahead hadden we wat geluk, maar je kan ook zeggen: dat dwong het team van Steijn toen af. Het oogde in die twee wedstrijden fris wat onze club liet zien. Maar dat voelt alweer als lang geleden. In plaats van een koele frisdrank die sprankelt onder de zon, kreeg je bij het aanschouwen van de rood-witte gladiatoren de laatste weken eerder associaties met een Spartaan van middelbare leeftijd die loom lurkend aan de pils zat. Niets mis met lurkende Spartanen, maar het is wel prettig als we de taakverdeling op Het Kasteel helder houden. De volwassen supporters aan de pils. De volwassen spelers -ook die van middelbare leeftijd- ‘strijden om elke meter grond’.
Gelukkig werd in de laatste minuut nog van Excelsior gewonnen. Dankzij een goal van Oufkir. Die geen pils drinkt, maar in interview na afloop spontaan aangaf ook geen Fristi te drinken, een tekst die je toch zelden hoort van een eredivisiespeler. Ook zonder Fristi oogt Oufkir in het veld telkens weer fris en alleen daarom heeft hij de gunfactor al langere tijd onder veel supporters. Mede dankzij zijn heerlijke doelpunt in een derby staan we er met 9 uit 7 nog redelijk voor. Maar met Ajax thuis en Groningen uit staan er niettemin twee loodzware potten voor de deur. Om het bij pils te houden: Sparta moet uit een heel ander vaatje gaan tappen, wil het deze twee wedstrijden niet kansloos verliezen. Tegen Go Ahead en Utrecht kon het ook, daar houden we ons dan maar aan vast.
Leidinginfo
Sparta – Ajax, zaterdag 4 oktober 2025, aanvang 16:30 uur. Bas Nijhuis is de fluitist van dienst. Charles Schaap en Rob van de Ven vlaggen. Het heerschap Laurens Gerrets is de vierde official. Vanuit Zeist kijkt Jeroen Manschot mee als VAR. Rens Bluemink is aangesteld als Assistent-VAR. Hij reist naar Zeist af in de wetenschap dat of hij nou 13 pils of 13 Fristi verorberd, de wedstrijd zal er niet door beïnvloed worden. We wensen Rens veel sterkte.
Sparta – Ajax begint zaterdagmiddag op een uitverkocht Kasteel overigens om 16.30 uur. Laat je horen Spartanen! Onze club kan de steun in deze mindere periode goed gebruiken.
Onrust bij de Amsterdammers
Bij Ajax is het behoorlijk onrustig. Er wordt al gesproken over een ontslag van Heitinga. Ten Hag zou zich spreekwoordelijk al warmlopen en open staan voor een overgang naar de Amsterdammers. De redenen voor de bescheiden paniekaanval zijn zoals zo vaak nogal clichématig: in Europa doen ze het ronduit slecht en in de eredivisie speelt Ajax matig. Eigenlijk zijn ze in Amsterdam al aan het tobben sinds Marc Overmars gingen strooien met dick pics. Niet slim, maar voor een TD bij een profclub in ieder geval verre van clichématig.
Ajax vindt van zichzelf dat ze dus weer eens heel matig bezig zijn en het zou prachtig zijn als Sparta ervan kan profiteren. Maar onze club kan beter eerst naar zichzelf kijken. Als Sparta zo voor de dag komt als tegen PSV, Feyenoord, Excelsior, Twente en Heracles hebben we geen schijn van kans. Het begint bij jezelf. Onze club zal goed voor de dag moeten komen en zelfs dan zijn we afhankelijk van de vorm van de dag van de tegenstander. Want dit Ajax heeft natuurlijk ook weer niet zo’n heel slechte selectie. Natuurlijk, het is allemaal niet goed genoeg voor de Champions League. So be it. Maar Ajax heeft nog altijd het hoogste spelersbudget van Nederland. Ze staan derde, zijn in de eredivisie nog ongeslagen en ze hebben ook ‘gewoon’ 15 punten uit 7 wedstrijden. Slechts één puntje minder dan PSV. In Amsterdam weten ze wat overdrijven is en dat blijkt nu ook maar weer met de paniek die is ontstaan. Ajax is op Het Kasteel dus simpelweg de grote favoriet. Maar als Sparta top voor de dag weet te komen en de Ajax spelers laten Heitinga in Rotterdam-West zakken, wie weet kan onze club dan inderdaad profiteren van de onrust bij de Amsterdammers.
Historie
Sparta – Ajax werd in de eredivisie 60 keer gespeeld. 18 keer won onze club. Ajax won 28 keer. Slechts 14 keer eindigde het duel in een gelijkspel. De laatste dat Sparta won was in 2009. Toen was het wel een heerlijke 4-0. Aan zoiets onverwachts zijn we wel weer eens toe!
In 2024 speelde onze club voor het laatst gelijk tegen Ajax. Arno Verschueren had Sparta met twee treffers op een 2-0 voorsprong gezet, maar helaas kwamen de Amsterdammers terug tot 2-2. Vorig seizoen verloren we met 0-2.
Sparta
Mito is vanwege zijn blessure nog wel een tijdje niet inzetbaar. Voor de rest kan Steijn beschikken over een volledig fitte selectie.
Diverse spelers die de afgelopen weken in de basis mochten starten solliciteerden naar een plek op de bank. En spelers als Bakari, Baas, Oufkir en Duijvestijn zullen zo langzamerhand wel vinden dat ze een kans in de basis behoren te krijgen.
Maar Steijn is er de trainer niet naar om in één keer mega wijzigingen door te gaan voeren. Iemand als Toornstra bijvoorbeeld, speelde de afgelopen wedstrijden behoorlijk dramatisch, maar zal tegen Ajax toch gewoon in de basis starten. Na de afgelopen wedstrijden doorgaan op dezelfde weg lijkt ook niet realistisch. Ltaief zal daarom vrijwel zeker zijn basisplaats gaan verliezen en Steijn lijkt zijn vervanging te gaan zoeken in versterking van het middenveld. Het middenveld waarvoor hij tot nu toe koos is hele delen van wedstrijden totaal uit balans, waardoor we ook verdedigend te vaak in de problemen komen. Zeker tegen sterkere tegenstanders als Feyenoord, PSV en Twente werd dit pijnlijk duidelijk. Met al 19 doelpunten tegen is Sparta koploper van de eredivisie, maar wel op een ranglijst waar je niet bovenaan wilt staan.
Voor een versterking van het middenveld heeft onze trainert genoeg mogelijkheden. De Guzman bijvoorbeeld, maar dit zou wel het grootste konijn uit de hoge hoed zijn – zal hij ooit nog in de basis beginnen? Steijn heeft ook meer serieuze opties. Quintero kan als verdedigende middenvelder uit de voeten, daar speelde hij in België ook. Of wellicht krijgt Julian Baas als slot op de deur een kans. Dan komt hij de Baas van Ajax nog eens tegen op het veld.
Veel supporters snakken ernaar dat Duijvestijn voor het eerst vanaf de aftrap zal starten. Hij had inmiddels een aantal goede invalbeurten op zijn naam staan en brengt -net als Oufkir- steeds een bepaalde frisheid die de laatste wedstrijden zo ontbrak bij veel basisspelers. Hij zou een sleutel kunnen zijn op het middenveld en zou ook gebruik kunnen maken kunnen maken van ruimtes die dit Ajax altijd wel weggeeft. Het probleem met Duijvestijn is dat hij volgens de medische staf vorige week tegen Heracles maximaal 45 minuten had kunnen spelen. Hoe hij er deze week voor staat is nog niet naar buiten gebracht. Als hij meer dan een uur kan spelen, zou Duijvestijn een serieuze optie voor de basis kunnen zijn.
Vermoedelijke opstelling Sparta: Drommel, Sambo, Young, Martins Indi, Quintero, Baas, Clement, Kitolano, Toornstra, Lauritsen, Van Bergen
Ajax
Bij Ajax zijn Wijndal en Regeer geblesseerd teruggekomen van de Europese pot wedstrijd in Marseille. Daarentegen is Weghorst weer fit. Gloukh zal waarschijnlijk spelen, waardoor Klaassen op de bank zal beginnen.
Vermoedelijke opstelling van Ajax: Jaros, Gaaei, Itakura, Baas, Rosa, Mokio, Taylor, Gloukh, Berghuis, Weghorst, Godts.